PLJT-250-12 Knife Pleating Machine Full Auto Turntable Clipping
Hebei Leiman Filter Material Co.,Ltd
Contact Now
Brand Name : PLM
Model Number : PLJT-250-12
Certification : CE
Place of Origin : CHINA
MOQ : 1 set
Payment Terms : L/C, D/A, T/T, Western Union, MoneyGram
Supply Ability : 7 Set Per mouth
Delivery Time : 8 work days
Packaging Details : Export standard wookden box
Application : Turntable Clipping Machine
Type : Clipping Machine
Material : Stainless Steel
Warranty : 1 year
Certificate : CE certification
Product capability : 20~25pcs/min
Filter paper height : 30~250mm
M/C weight : 600kg
Contact Now
PLJT-250-12 Full-auto Turntable Clipping Machine Material Stainless Steel M/C weight 600kg
PLJT-250-12 Full-auto Turntable Clipping Machine Brief Introduction
2. The steel strip clip the filter paper ends tightly to prevent the filter element from leakage.
3, The clipping height and width are easily to be adjusted and keep consistency as well.
4, The computer monitor control is used,which is easy operation.
5, The are 12 clip and convey stations,it is fast speed and high efficiency.
6, This machine has the cylinder un-loading device,it is high degree of the automatic.
PLJT-250-12 Full-auto Turntable Clipping Machine parameter
Filter paper height 30~250mm
Pleating height 10~38mm
Sizes of Steel strips
a)thickness 0.25~0.3mm b)width 12mm
c)coiled material inner Dia.>150mm, outer Dia.<600mm
Motor power 1KW
Power supply 220V/50hz
Working sir pressure 0.6Mpa
M/C weight 600kg
M/C siz 2080×1400×1500mm(L×W×H)